Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Organizacja pracy – jak to ogarnąć?

Praca Data publikacji - 26 września 2022 Autor - Redakcja ufirmy.pl
organizacja pracy


Organizacja pracy jest niesamowicie ważna i w dużej ma związek z samodyscypliną. Niezależnie od tego, czy wychodzimy do biura, czy obowiązki zawodowe wykonujemy zdalnie, dobry plan to podstawa. Obecnie wiele osób boryka się z brakiem organizacji czasu pracy, szczególnie w przypadku, gdy swoje obowiązki zawodowe wykonujemy poza biurem. Chociaż praca zdalna jest bardzo wygodna, pozwala zaoszczędzić czas na dojazdach, a więc także pieniądze, to niestety ma też pewne ciemne strony.

Praca zdalna – jak się zorganizować?

W czasie pandemii wiele osób przeszło na zdalny tryb pracy i prawie połowa z nich nie wróciła już do biur. Przedsiębiorcy zorientowali się, że ich firmy mogą dobrze funkcjonować bez fizycznej obecności pracowników. Chociaż w przypadku niektórych stanowisk praca z zacisza własnego domu nie wchodzi w grę, to informatycy, programiści, marketingowcy, pracownicy dużych korporacji, mogą wykonywać swoje obowiązki bez wychodzenia z domu.
Praca zdalna wymaga jednak od nas dużej samodyscypliny, w końcu w domu zawsze jest coś do zrobienia, przez co czas pracy potrafi rozciągnąć się na cały dzień. Nie możemy przecież w czasie pracy wieszać prania, robić obiadu, czy sprzątać w domu. Ważne jest to, aby obowiązki domowe odłożyć na później. Tylko w tym wypadku będziemy w stanie znaleźć balans pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym.

Metody pomocne w organizacji pracy

Obecnie w internecie można znaleźć dużo cennych wskazówek i porad w zakresie tego, jak lepiej się zorganizować. Ponieważ są to informacje ogólnodostępne, bez wątpienia warto z nich skorzystać i wypróbować poszczególne techniki. Być może za pierwszym razem nie trafimy na sposób, który w naszym przypadku zadziała, jednak warto testować różne rozwiązania. Kluczowe jest także nasze nastawienie i zaangażowanie, w końcu musimy chcieć zmienić nawyki na lepsze.

Ciekawym rozwiązaniem może okazać się technika pomodoro, która jest dość popularna i ceniona. To tryb pracy polegający na wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych przez 25 min, po tym czasie następuje przerwa 5-minutowa, następnie znowu wracamy do pracy i tak w kółko. Dzięki pracy w blokach 25-minutowych będziemy w stanie utrzymać koncentrację, co więcej unikniemy przemęczenia. Ważne jest to, aby podczas 5-minutowej przerwy nie robić nic związanego z pracą, warto rozprostować nogi, przejść się po mieszkaniu, nalać sobie szklankę wody. Po 4 blokach pracy należy robić sobie dłuższą 15-30-minutową przerwę. Technika pomodoro jest skuteczna, jednak nie zawsze za pierwszym razem taka forma pracy się powiedzie. Trzeba próbować do skutku i szukać rozwiązań, które będą dla nas najlepsze.

Organizacja czasu pracy nie jest prosta, szczególnie jak mamy tendencje do prokrastynacji, czyli odkładania w czasie zadań do wykonania. Warto jednak podejmować próby zmiany nawyków, dzięki temu będziemy bardziej zadowoleni z siebie, nasza praca będzie efektywniejsza, co więcej zyskamy więcej czasu dla siebie, który będziemy mogli wykorzystać na swoje hobby.

Jak wybrać odpowiednią pokrywę lusterka do swojego samochodu?

Redakcja ufirmy.pl

Nasi redaktorzy na ufirmy.pl to zespół doświadczonych profesjonalistów, którzy pasjonują się tematyką biznesu, finansów, pracy, technologii oraz rozwoju osobistego. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie i specjalistyczną wiedzę w swojej dziedzinie, co pozwala nam dostarczać czytelnikom treści o najwyższej jakości. Nasz zespół skupia się na regularnym publikowaniu artykułów, które nie tylko są interesujące, ale także praktyczne i wartościowe dla naszej społeczności czytelniczej. Jesteśmy tu, aby dostarczać najnowszych informacji, cennych porad oraz inspirujących treści, które pomogą naszym czytelnikom rozwijać się zarówno w sferze biznesowej, jak i osobistej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?