Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Co to jest marketing? – dowiedz się więcej!

Biznes Data publikacji - 8 sierpnia 2022 Autor - Redakcja ufirmy.pl
co to jest marketing

Marketing – słowo, które coraz częściej słyszymy. Dawniej, określany jako reklama, promocja firmy. W dzisiejszych czasach marketing występuje wszędzie i nie jesteśmy w stanie nie paść jego ofiarą. Dodatkowo, jest to obszar, w którym znajdziemy wiele ofert pracy o dobrych zarobkach. Co to jest marketing? Na czym polega? Czym się charakteryzuje? Oraz jakie jego rodzaje wyróżniamy? W tym artykule dowiesz się tego i wiele więcej!

Marketing – definicja

Marketing jest to bardzo szerokie pojęcie. Jedna z definicji mówi, że jest to proces obejmujący działania, taktyki, strategie, których celem jest dotarcie do potencjalnego klienta i zachęcenie go do zakupu. Marketing ma na celu osiągnięcie zaplanowanych celów przez firmę oraz zaspokojenie potrzeb konsumentów. Działania marketingowe rozpoczynają się bardzo wcześnie bo już na etapie badania rynku. Głównym celem marketingu jest zidentyfikowanie grupy docelowej oraz dotarcie do niej w celu promowania produktów lub zwiększenia ich sprzedaży.

Zestaw narzędzi marketingowych

Istnieje skrót 4P(Product, Price, Place, Promotion), który odnosi się do zestawu narzędzi marketingowych. Pierwszy z nich to Produkt, jego powstanie oraz zdefiniowanie, do kogo powinien trafiać i po co. Druga z kolei jest Cena, wiąże się ona mocno z grupą docelową, na przykład kosmetyki dla nastolatek nie mogą być drogie, ponieważ osoby w takim wieku nie chodzą do pracy. Kolejne “P” to Miejsce, gdzie pojawi się produkt, czy będzie to sklep stacjonarny, a może tylko sprzedaż internetowa? Ostatnie narzędzie do Promocja, która ma na celu zakomunikowanie konsumentom, że potrzebują tego Produktu.

Co to jest marketing? – poznaj jego rodzaje

Content marketing – skupiony na tworzeniu oraz publikowaniu treści dla odbiorców, może być to na przykład pisanie tekstów na bloga, wrzucanie zdjęć na social media i inne.

Digital marketing – zarezerwowany szczególnie dla sprzedaży internetowej, ma on na celu nawiązać kontakt z klientami przez e-mail, media społecznościowe, reklamę internetową, wiadomości tekstowe i multimedialne.

Marketing szeptany – dawniej występował tylko w ‘realnym życiu’ poprzez pocztę pantoflową, w internecie objawia się poprzez opinie na temat produktów na różnych forach.

Network marketing – inaczej marketing sieciowy – polega na sprzedaży produktów na zasadzie person-to-person. Sprzedawcy nie są zatrudnieni przez firm, ale tworzą sieć niezależnych sprzedawców, którzy za sprzedaż otrzymują prowizję. 

Social media marketing – polega na działaniach poprzez media społecznościowe, budowanie w nich profilu marki, pozyskiwanie nowych klientów i stałe przypominanie o sobie wśród stałych klientów. 

Performance marketing – jest to forma reklamy, przed zakupem jakiegoś produktu lub usługi dostajesz ofertę możliwości zwrotu pieniędzy jeśli nie będziesz zadowolony z usługi. 

Real-time marketing – akcja marketingowa odnosząca się do wydarzeń dziejących się tu i teraz.

Już wiesz co to jest marketing? Jednak nie jest to tak trudne pojęcie! Działania marketingowe w dzisiejszym świecie są niezwykle ważne, konkurencja nigdy nie śpi i każda firma stara się jak najbardziej trafić do swojego odbiorcy.

Jak wybrać odpowiednią pokrywę lusterka do swojego samochodu?

Redakcja ufirmy.pl

Nasi redaktorzy na ufirmy.pl to zespół doświadczonych profesjonalistów, którzy pasjonują się tematyką biznesu, finansów, pracy, technologii oraz rozwoju osobistego. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie i specjalistyczną wiedzę w swojej dziedzinie, co pozwala nam dostarczać czytelnikom treści o najwyższej jakości. Nasz zespół skupia się na regularnym publikowaniu artykułów, które nie tylko są interesujące, ale także praktyczne i wartościowe dla naszej społeczności czytelniczej. Jesteśmy tu, aby dostarczać najnowszych informacji, cennych porad oraz inspirujących treści, które pomogą naszym czytelnikom rozwijać się zarówno w sferze biznesowej, jak i osobistej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?