ufirmy.pl

Blog tematyczny o biznesie, finansach i pracy.

PracaRozwój osobisty

Cechy dobrego managera – jakie?

Cechy dobrego managera – jakie?

Zarządzanie zespołem wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Trzeba dołożyć starań, aby praca była efektywna, a współpraca pomiędzy poszczególnymi pracownikami przebiegała bez zakłóceń i nieporozumień. Czy można nauczyć się skutecznego zarządzania zespołem? Podobno nie każdy może być liderem, ale czy to prawda? Czy potrzebne są odpowiednie predyspozycje do tego, aby móc zostać dobrym managerem?

Jak być dobrym kierownikiem?

Praca kierownika jest bardzo odpowiedzialna, bo to od niego w dużej mierze zależy atmosfera w zespole oraz rezultaty współpracy. Chociaż wiele osób jest zdania, że nie każdy nadaje się na lidera, wszystkiego można się przecież nauczyć. Jakie są cechy dobrego kierownika? Taka osoba powinna mieć przede wszystkim dobry, długoterminowy plan. Kierownik powinien myśleć przyszłościowo i działać strategicznie. W tym wypadku wizja musi być przekuta w konkretny cel. Dzięki temu zespół będzie się rozwijać, a kierownik będzie mógł cieszyć się z satysfakcjonujących rezultatów. Skuteczny manager będzie w stanie czerpać z naturalnych zasobów, czyli talentów swoich pracowników. Nie będzie skupiać się na wadach i słabych stronach poszczególnych osób w zespole, ale skupi się na ich zaletach. To samo dotyczy delegowania zadań, które będą przydzielane w zależności od umiejętności i predyspozycji poszczególnych pracowników. Dobry kierownik będzie bardzo uważne przyglądać się pracy całego zespołu i na tej podstawie będzie wyciągać wnioski, kto z kim kooperuje najlepiej.

Sprawna komunikacja to podstawa

Cechy dobrego managera to także sprawna komunikacja w zespole oraz szybki przepływ informacji. Dzielenie się danymi, wiedzą wpływa pozytywnie na zaangażowanie zespołu, który będzie w stanie lepiej zaplanować swoją pracę. Komunikacja to także aktywne słuchanie pracowników, którzy powinni mieć przestrzeń do swobodnego dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, emocjami i pomysłami. To sprawia, że lider ma świadomość tego, jakie trudności występują podczas pracy nad danym projektem. W ten sposób kierownik buduje także zaufanie zespołu.

Podejmowanie trafnych decyzji

Skuteczny manager jest osobą, która myśli krytycznie, analizuje dane i łączy wiedzę z intuicją, co sprawia, że jest w stanie podejmować trafne decyzje. Z drugiej strony taka osoba powinna cechować się także dużą odwagą, czasami trzeba bowiem opowiedzieć się za rozwiązaniem, które nie jest popierane przez resztę zespołu. Dobry kierownik nie będzie wybierał pomiędzy słusznością a zadowoleniem współpracowników, będzie działał na korzyść firmy.

Czy każdy można zostać managerem? Bez wątpienia tak, chociaż trzeba wypracować w sobie odpowiednie zasady, dzięki którym zarządzanie zespołem będzie prostsze i przyjemniejsze. Wprawdzie kierownik musi skupiać się na rezultatach, ale powinien liczyć się także ze zdaniem zespołu. Budowanie przyjacielskiej, miłej atmosfery w pracy jest ważne, aby zespół był bardziej zgrany i skłonny do współpracy. Zarządzania grupą można się nauczyć, warto zatem bacznie obserwować zespół i wdrażać odpowiednie rozwiązania.

Udostępnij