Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Droga do zawodu programisty

Praca Data publikacji - 17 sierpnia 2022 Autor - Redakcja ufirmy.pl
jak zostać programistą

Czy droga do zawodu programisty zawsze jest usłana różami? Czy na tej drodze pojawiają się jakieś problemy? To zależy. Warto wiedzieć, jak rozwijać swoją karierę.

Studia informatyczne

Czy droga do zawodu programisty zawsze wiedzie przez ukończenie studiów informatycznych? Niekoniecznie. Na pewno jednak może być to jedna ze ścieżek. Studia informatyczne nie są wymagane, aby zdobyć pracę w branży. Zdecydowanie bardziej liczą się konkretne umiejętności, na przykład programowanie w danym języku. Na studiach można jednak poznać ten język i się w nim wyspecjalizować. Nie można więc powiedzieć, że studia są całkowicie bezużyteczne, ponieważ byłaby to nieprawda. Wielu absolwentów studiów informatycznych od razu znajduje świetną pracę i doskonale radzi sobie na rynku. Jak zostać programistą? Można ukończyć studia, ale i tak trzeba dbać o swoją karierę i nieustannie się rozwijać, dokształcać, brać udział w wykładach i konferencjach.

Start w branży IT

Panuje przekonanie, że w branży IT łatwo jest znaleźć pracę. Wiele osób dokonuje przekwalifikowania się. Czy rzeczywiście tak łatwo jest znaleźć zatrudnienie w IT? Jeśli chodzi o doświadczonych, takie osoby zdecydowanie są poszukiwane na rynku i szybko znajdują zatrudnienie. Ich wynagrodzenie również jest bardzo atrakcyjne. Natomiast w przypadku juniorów trudniej znaleźć pierwszą pracę. Trudno znaleźć firmę, która da szansę juniorowi bez żadnego doświadczenia, który posiada tylko certyfikat świadczący o znajomości danego języka programowania bądź o umiejętności testowania oprogramowania. Często można spotkać się z tym, że niektóre osoby rekomendują start w branży IT wszystkim niezdecydowanym, którym nie wyszło w innych branżach. Nie chcesz być już pielęgniarką? Zmień kwalifikacje i zacznij w IT. Znudziła ci się rola mechanika samochodowego? Branża IT czeka z otwartymi ramionami. Takie podejście może wiązać się z dużym rozczarowaniem, ponieważ branża IT wymaga nieustannego dokształcania się, ale wymaga też odpowiednich umiejętności już na samym starcie.

Jak zarabiać kokosy?

Dla pracodawców, którzy rekrutują w branży IT, niezwykle istotne są rzeczywiste umiejętności kandydata. Oczywiście można posiadać wiele certyfikatów zaświadczających o znajomości różnego rodzaju języków oprogramowania, jednak umiejętności na pewno zostaną sprawdzone na którymś z etapów rekrutacji. Równie ważna w branży IT jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego. Bez znajomości języka angielskiego trudno wyobrazić sobie pracę w międzynarodowym zespole. Zatem warto już od samego początku dbać o poprawne wypowiadanie się po angielsku, dobrą znajomość gramatyki i jak największy zasób słownictwa. Wtedy z pewnością jest szansa na dobrą pracę w IT. Droga do zawodu programisty nie jest łatwa i będzie wiązała się z popełnieniem różnego rodzaju błędów. Warto jednak pokonywać swoje słabości i ciągle iść do przodu. Tam czeka wspaniała nagroda w postaci wysokich zarobków. Zawsze można również przejść na prowadzenie własnej działalności gospodarczej i samodzielnie dyktować warunki.

LIKE-A-GEEK

Sztuka mówienia

Redakcja ufirmy.pl

Nasi redaktorzy na ufirmy.pl to zespół doświadczonych profesjonalistów, którzy pasjonują się tematyką biznesu, finansów, pracy, technologii oraz rozwoju osobistego. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie i specjalistyczną wiedzę w swojej dziedzinie, co pozwala nam dostarczać czytelnikom treści o najwyższej jakości. Nasz zespół skupia się na regularnym publikowaniu artykułów, które nie tylko są interesujące, ale także praktyczne i wartościowe dla naszej społeczności czytelniczej. Jesteśmy tu, aby dostarczać najnowszych informacji, cennych porad oraz inspirujących treści, które pomogą naszym czytelnikom rozwijać się zarówno w sferze biznesowej, jak i osobistej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?