Sytuacja na rynku usług finansowych na ogół jest stabilna, jednak zdarzają się zawirowania, które wywierają negatywny wpływ na cały sektor. Mimo że 2022 rok obfituje w wydarzenia ogromnego kalibru (wojna, problemy ze stabilnością sektora energetycznego, wysoka inflacja, rosnące stopy procentowe), faktoring pozostaje usługą finansową, która zyskuje na popularności. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśniamy w tym artykule!
Czym jest faktoring?
Faktoring jest usługą finansową stworzoną z myślą o przedsiębiorcach, którzy chcą poprawić swoją płynność finansową – jej głównym założeniem jest błyskawiczne finansowanie wystawionych faktur.
W toku prowadzenia działań biznesowych wiele firm ma problemy z utrzymaniem płynności finansowej na skutek decyzji klientów – czasem wystarczy niewielkie opóźnienie, by przedsiębiorca wpadł w przejściowe kłopoty finansowe.
Na przykład gdy firma realizuje spory kontrakt na wyłączność. Poświęcanie całej uwagi zespołu przez kilka miesięcy jednemu zleceniu sprawia, że przedsiębiorstwo funkcjonuje na przykład dzięki zaliczce wpłaconej przez zleceniodawcę. Gdy jednak zlecenie zostanie zrealizowane, a pozostała część płatności się opóźnia, firma może znaleźć się w poważnych opałach – od nieotrzymanego jeszcze dochodu należy odprowadzić podatek, zapłacić pracownikom i zakupić potrzebne materiały do realizacji kolejnych zleceń.
Rozwiązaniem w takich sytuacjach jest właśnie faktoring. Przedsiębiorca może zgłosić się do firmy faktoringowej i zgłosić do finansowania fakturę, którą wystawił klientowi. W ten sposób nie będzie musiał oczekiwać na spłatę zobowiązania – pieniądze otrzyma w ciągu kilku godzin po potwierdzeniu zasadności transkacji. Będzie mógł zatem kontynuować pracę, nie martwiąc się o brakujące środki.
Kto wybiera faktoring?
Faktoring największą popularnością cieszy się w branżach TSL (Transport-Spedycja-Logistyka) i budowlanej – to gałęzie gospodarki szczególnie podatne na powstawanie zatorów płatniczych. W wielu przypadkach przedsiębiorcy są niejako zmuszeni do wystawiania faktur z długimi terminami płatności – w tych branżach taką praktykę stosuje się od lat i niejednokrotnie jest to kluczowe kryterium dla klientów. Sytuacji nie poprawiają także długie i skomplikowane łańcuchy dostaw.
Ważne: faktoring jest usługą skierowaną jedynie dla przedsiębiorców – klienci indywidualni nie mogą skorzystać z takiego rozwiązania.
Dlaczego przedsiębiorcy stawiają na faktoring?
Dlaczego więc w dobie zbliżającego się kryzysu faktoring wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością? Odpowiedzią jest stabilizacja, jaką zapewnia korzystanie z faktoringu.
Przykład: przedsiębiorca decydujący się na faktoring bez regresu może po podpisaniu umowy faktoringowej spać spokojnie – należność trafi na jego konto niezwłocznie, a kwestią uregulowania płatności nie musi się przejmować. W razie problemów z wypłacalnością kontrahenta, windykacją należności zajmie się faktor.
Usługa faktoringu bez regresu jest nieco bardziej kosztowna niż klasyczny faktoring z regresem, jednak stanowi idealne rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy chcą rozwiązać sprawę jak najszybciej i przejść do dalszych projektów. To także dobre wyjście, gdy firma nawiązuje współpracę z nowym kontrahentem, którego jeszcze nie darzy zaufaniem.
Jeżeli jednak klient to firma, z którą interesy zwykle są bezproblemowe, a jego spóźnienie z płatnością wynika jedynie z przejściowych kłopotów finansowych (na przykład z powodu zatoru płatniczego), faktoring z regresem powinien wystarczyć.
Więcej na temat różnic między faktoringiem z regresem a bez dowiesz się tutaj https://pragmago.pl/porada/faktoring-z-regresem-czy-bez/