Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Czym jest audyt finansowy?

Finanse Data publikacji - 17 sierpnia 2022 Autor - Redakcja ufirmy.pl
audyt finansowy


Audyt finansowy nie kojarzy się z niczym przyjemnym, bo zazwyczaj taki zwrot słyszymy w kontekście podejrzenia oszustwa lub innych nieprawidłowości w danym przedsiębiorstwie. Rewizja finansowa jest jednak czymś zupełnie normalnym i ma za zadanie sprawdzenie rzetelności danej firmy. Jeżeli przedsiębiorca jest uczciwy, wówczas nie ma powodu, aby czegokolwiek się obawiać.

Na czym polega rewizja finansowa?

Rewizja finansowa jest przeprowadzana zazwyczaj przez biegłego referenta, który ma za zadanie przeanalizować przedstawione sprawozdanie danej firmy. Chodzi między innymi o to, aby sprawdzić, czy sprawozdanie pokrywa się ze stanem faktycznym oraz, czy podane dane są prawdziwe. Takie badanie opiera się w dużej mierze na ustawie o rachunkowości, prawie podatkowym, księgach rozrachunkowych firmy. Innymi słowy, weryfikowane są zgromadzone środki pieniężne i ich pochodzenie, a także obrót.
Na początku referent gromadzi materiały, czyli wszystkie umowy, dokumenty, obrót odbywający się na koncie firmowym, takie dane zostają sprawdzane. Audytor jest zobowiązany także do przeprowadzenia specjalnych testów, które mają na celu zweryfikowanie procedur, jakie obowiązują w przedsiębiorstwie. Dzięki temu można oszacować, czy można polegać na ich wynikach.
Badanie sprawozdania finansowego wymaga od specjalisty dużego doświadczenia oraz szerokich kompetencji. Niezbędna jest znajomość procedur prawnych, które pozwolą na prawidłową ocenę działalności firmy.

Co w przypadku nieprawidłowości w sprawozdaniu?

Jeżeli sprawozdanie z audytu wykazuje nieprawidłowości, wówczas przedsiębiorca musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Wszystko zależy od tego, jak poważne są nieprawidłowości oraz czy zostaną one ostatecznie udowodnione. Czasami bywa tak, że w księgach rozrachunkowych występuje „kreatywna księgowość”, w takiej sytuacji firma musi liczyć się z dalszymi działaniami sprawdzającymi.
Nie zawsze jest to kwestia nieuczciwego rozliczania się firmy z podatków, czasami chodzi o błędy wynikające ze zwykłego zaniedbania. Trzeba wziąć pod uwagę to, że procedury w zakresie rozliczania bardzo często są niejasne, przez co łatwo można popełnić błąd. W tym wypadku audytor finansowy proponuje rozwiązania i pomaga je wdrożyć, aby przedsiębiorstwo mogło funkcjonować poprawnie i bez ponoszenia strat finansowych.

Korzyści z przeprowadzenia audytu finansowego

Chociaż badanie sprawozdania finansowego zazwyczaj kojarzy się nam negatywnie, to tak naprawdę może wnieść wiele dobrego. Jeżeli chcemy, aby nasza firma się rozwijała i funkcjonowała zgodnie z obowiązującym prawem, warto zdecydować się na przeprowadzenie audytu, chociażby dla własnej informacji. O ile w przypadku małych i średnich firm rewizja finansowa nie jest potrzebna, tak w przypadku większych przedsiębiorstw to dobry wybór. Gdy nasza firma się rozwija, zatrudniamy nowych pracowników, wdrażamy nowe projekty, audyt może okazać się niezbędny.
Dzięki wsparciu audytora możemy też polepszyć swoją sytuację finansową, w końcu jest to osoba, która ma za zadanie wskazać lepsze rozwiązania oraz wesprzeć w usprawnieniu biznesu.

Jak wybrać odpowiednią pokrywę lusterka do swojego samochodu?

Redakcja ufirmy.pl

Nasi redaktorzy na ufirmy.pl to zespół doświadczonych profesjonalistów, którzy pasjonują się tematyką biznesu, finansów, pracy, technologii oraz rozwoju osobistego. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie i specjalistyczną wiedzę w swojej dziedzinie, co pozwala nam dostarczać czytelnikom treści o najwyższej jakości. Nasz zespół skupia się na regularnym publikowaniu artykułów, które nie tylko są interesujące, ale także praktyczne i wartościowe dla naszej społeczności czytelniczej. Jesteśmy tu, aby dostarczać najnowszych informacji, cennych porad oraz inspirujących treści, które pomogą naszym czytelnikom rozwijać się zarówno w sferze biznesowej, jak i osobistej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?