Mimo że prowadzenie działalności gospodarczej w naszym kraju nie jest poste, wiele osób decyduje się na porzucenie etatu i założenie własnego biznesu. Chociaż ilość formalności i wysokie podatki mogą skutecznie odstraszać, to jeżeli mamy pomysł na biznes, to warto spróbować. O czym należy wiedzieć, chcąc założyć własny biznes?
Najważniejszy jest pomysł
Pomysł na własny biznes to połowa sukcesu. Należy przeanalizować swoją koncepcję biznesową, sprawdzić jak funkcjonuje konkurencja oraz zastanowić się nad odpowiednią strategią promocji. Kluczowe jest to, aby nie otwierać firmy z nadzieją na szybkie zarobki, najlepiej prosperujące biznesy to te, które powstały z pasji. Nie warto zatem zakładać firmy w branży, na której kompletnie się nie znamy i w ogóle nas nie interesuje. Aby firma miała w ogóle rację bytu, powinna opierać się na sprawdzonym pomyśle. Wiele osób decyduje się na przykład na założenie biznesu w branży, w której kiedyś pracowali na etacie.
Znajdź niszę
Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie założenie biznesu niszowego, wówczas nie będziemy musieli martwić się dużą konkurencją i będziemy też mogli być bardziej elastyczni pod względem cen. Jeżeli obserwujemy na rynku popyt na dane usługi i przewidujemy, że założenie takiego biznesu z dużym prawdopodobieństwem przyniesie nam sukces, warto próbować. Niszowy biznes to duża szansa, co więcej zdobycie klientów w tym wypadku nie będzie zbyt trudne.
Nawet jeżeli popyt na daną usługę okaże się chwilowy i biznes ostatecznie nie wypali, to przynajmniej nie będziemy żałować, że nie spróbowaliśmy swoich sił w danej branży. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zazwyczaj żałujemy tego, czego nie zrobiliśmy.
Jak założyć firmę? Czy to jest trudne?
Chociaż założenie działalności gospodarczej będzie wiązało się z dopełnieniem szeregu formalności, to ogólnie rzecz biorąc, nie jest to trudny proces. Obecnie bardzo dużo rzeczy można załatwić przez internet. Wiele zależy od tego, jaki rodzaj działalności gospodarczej chcemy założyć. Początkujący przedsiębiorcy zazwyczaj decydują się na firmę jednoosobową, w tym wypadku wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek. Bardziej skomplikowanym procesem będzie założenie spółki, gdyż w tym wypadku niezbędne jest sporządzenie umowy cywilnoprawnej lub aktu notarialnego.
Chociaż założenie firmy jednoosobowej wydaje się proste, to trzeba wziąć pod uwagę opłaty, jakie będziemy musieli ponieść z racji prowadzenia biznesu. Chodzi przede wszystkim o podatek dochodowy oraz składki ZUS. Obecnie istnieją różne rozwiązania prawne, dzięki którym początkujący przedsiębiorcy mogą płacić niższe składki ZUS. Można starać się także o dofinansowanie na założenie biznesu, tak pozyskane pieniądze można przeznaczyć na wyposażenie firmowe.
Czy warto zdecydować się na założenie własnej działalności gospodarczej? Mimo że w Polsce wciąż narzekamy na wysokie podatki, to wiele osób z powodzeniem prowadzi biznes, więc warto próbować. Jeżeli praca na etat nie jest dla nas satysfakcjonująca, a mamy dobry pomysł na biznes, na pewno warto się odważyć i spróbować swoich sił jako przedsiębiorca.