O algorytmach słyszał praktycznie każdy, choć znikoma liczba osób jest w stanie fachowo wyjaśnić, co to takiego. Głównie algorytmy kojarzone są z komputerami i nowoczesną technologią, choć ogólnie rzecz biorąc można powiedzieć, że algorytmem jest po prostu sposób wykonania czegoś. Prostym przykładem algorytmu może być zatem instrukcja obsługi sprzętu lub przepis na potrawę kuchenną. Oczywiście w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z dużo bardziej zaawansowanymi algorytmami, które mogą być wyrażane w postaci ciągów cyfr i znaków, a algorytmy przetworzone na język komputerowy prowadzą do powstawania aplikacji i różnego rodzaju oprogramowania. W skrócie można powiedzieć, że algorytm to pewna sekwencja znaków i zadań, które muszą być wykonane w określonej kolejności i/lub konkretnych odstępach czasowych, aby cały system mógł zadziałać w taki sposób, jaki został dla niego przewidziany. Nauka o algorytmach to algorytmika. Sam termin pochodzi z łaciny, gdzie był tłumaczony jako matematyczne działania z wykorzystaniem cyfr arabskich. Pojęcie algorytmu w dzisiejszych czasach jest znacznie szersze i nieustannie ewoluuje.
Podstawowe cechy algorytmu
Algorytm informatyczny jest uporządkowanym zbiorem danych, które wspólnie tworzą znaczącą całość. Prawidłowe działanie algorytmów determinuje funkcjonalność wielu programów internetowych. Nawet popularne dziś media społecznościowe mają swoje algorytmy. Zgodnie z algorytmami działają strony i witryny internetowe. Nie przepadają za nimi do końca webmasterzy zajmujący się pozycjonowaniem stron www, ponieważ algorytmy bywają nieprzewidywalne. Można próbować się do nich dopasować, lecz nikt nie zna tak naprawdę klucza, poza ich twórcami. Jedną z podstawowych cech algorytmów informatycznych jest ich uniwersalność, ponieważ można je rozpisywać w różnych językach programowania w zależności od potrzeb. Poza tym, dobry algorytm musi być poprawny i jednoznaczny oraz możliwie jak najprostszy, i najkrótszy do wykonania. Efektywne są takie algorytmy, dzięki którym można osiągnąć zamierzony cel, wykonując jak najmniej działań i zadań.
Do czego wykorzystuje się algorytmy?
Algorytmy znajdują szerokie zastosowanie we współczesnej informatyce i programowaniu. W dzisiejszych czasach niemal każdy korzysta z wygodnych aplikacji, które może pobrać bezpośrednio na swój smartfon. Jedne z nich służą do zamawiania jedzenia, inne pośredniczo w kupowaniu biletów komunikacyjnych, jeszcze inne pozwalają zasięgać bieżących informacji w danym obszarze. Optymalne działanie tych aplikacji nie byłoby możliwe, gdyby nie sprawne algorytmy. Używa się tzw. listy kroków, czyli numerowanego zapisu każdej operacji, którą trzeba przeprowadzić, aby wszystko funkcjonowało jak należy. Potrzebny jest także tzw. pseudokod, który stanowi opis słowny danego algorytmu, czyli przetworzenie poszczególnych kroków na język naturalny. Z kolei reprezentacja algorytmu w formie grafiki nazywana jest drzewem algorytmu.
Co jeszcze warto wiedzieć o algorytmach?
Pomimo dołożenia należytych starań, nawet innowacyjne technologie bywają zawodne. Dlatego też w algorytmach i działających na ich podstawie aplikacjach także mogą pojawić się błędy. Na szczęście są one zazwyczaj dość szybko eliminowane, ponieważ odbywa się monitorowanie i kontrolowanie systemów informatycznych. Cykliczna weryfikacja jest niezbędna, aby zapewnić użytkownikom programów pełen komfort.